Portfolio O meni Kontakt

Začini na tvojoj terasi: Kuvaj svoju biljku!

Jedan regularan dan. Šetaš marketom i vidiš rafove sa ne tako svežim začinskim biljem i treba ti baš to, jer večeras praviš pesto sos za svoju pastu ili pizzu za filmsko veče. Kupiti, iskoristiti deo biljke i baciti uveli deo? Ili ne kupiti?

Gde te vodim s ovim?

Pa pitanje – da li si ikada razmišljao-la o tome kako bi bilo sjajno kad bi mogli dodati sveže začinsko bilje svojim jelima? Zamisli da imaš svoje začine na dohvat ruke, tu na terasi. Ne samo da ćeš poboljšati ukus svojih obroka, već ćeš i uneti i onaj sjajni momenat prirode u svoj svakodnevni život.

Evo dobrih vesti. Gajenje začinskog bilja na terasi zapravo je vrlo jednostavno i obećavam da ćeš uživati u uzgoju ovih biljčica, a kasnije i u toj eksploziji ukusa koje ćeš ubaciti u tanjir.

U ovom članku, učimo kako da započnemo ovu divnu avanturu i prilagodimo je svojim potrebama i oduvek željenoj začinskoj oazi kod nas na balkonu.

Odabir biljaka

Prvi korak u ovom putešestviju je pažljiv izbor biljaka. Začinskog bilja ima jako puno, ali neke biljke se bolje prilagođavaju terasi od drugih. Kako sam te već uvela u biljni svet, jasno nam je da svaka biljka, kao i mi, ima svoje potrebe. Od toga zavisi i odabir vrsta koje ćeš uzgajati, a sada sledi nekoliko predloga koji su idealni za terasu i koji uopšte nisu zahtevni za uzgoj.

Uz opis svake biljke, dodala sam i fotografije, latinske nazive i par ideja kako da ih koristiš. Ovo oko fotografija je moja ambicija i beskrajna želja da te naučim kako da vizuelno (odokativnom metodom) prepoznaš svaku od ovih biljaka kad ih vidiš. A vremenom, dok uzgojiš i svoje biljčice, bićeš već ekspert.
Pa da krenemo.

Bosiljak

1. Bosiljak
5. Bosiljak
2. Bosiljak
Prvo da se malo edukujemo.

Latinsko ime bosiljka je Ocimum basilicum. Ovo je aromatična i višegodišnja biljka koju ćemo najčešće gajiti zbog mirisnih listova i upotrebe u kulinarstvu, medicini i aromaterapiji.

3. Bosiljak
6.1. Bosiljak
Kako prepoznati bosiljak?

Listovi bosiljka su obično zelene boje, eliptičnog oblika i imaju lagano nazubljene ivice. Biljka može narasti do visine od 30 do 60 centimetara i ima čvrstu stabljiku. Cvetovi bosiljka su mali i obično beli ili ljubičasti.
Bosiljak ima karakterističan slatko-pikantni miris i ukus. To ga kvalifikuje za idealan začin za jela kao što su italijanske paste, pizze i razni sosovi. Takođe, možeš ga koristiti za pravljenje mirisnih ulja, čajeva i začina.

Osim što je super-ukusan, bosiljak ima i lekovita svojstva. Smatra se da ima antimikrobna i antioksidativna svojstva i da može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju probave. Ovo mirisno bilje je osnova u mnogim italijanskim i azijskim jelima. Dodaje osvežavajući miris i ukus vašem jelu.

Peršun

7. Persun
8. Persun
9. Persun

Latinsko ime ove biljke je Petroselinum crispum. Peršun je izuzetno popularna aromatična biljka koju bukvalno svi i sve kuhinje širom sveta koriste. Čim sam pomenula peršun, verovatno već znaš da je neizostavan sastojak mnogih jela, bilo da ga koristiš za dekoraciju, dodaješ ukus supama, jelima od mesa ili raznim umacima.

Ova zeljasta višegodišnja biljka, koja obično raste do visine od 25-30 centimetara, ima dve glavne sorte – korenski i listasti peršun. Korenski peršun se koristi za svoj korenski gomolj, dok su listovi listastog peršuna ono što obično vidimo na tanjirima. Njegovi listovi su tamnozeleni, trouglasti i doprinose ukusu i izgledu mnogih jela.

10. Persun
11. Persun

Za one koji vole malo više da znaju, peršun nije samo ukusan, već je i bogat vitaminima, mineralima i antioksidantima. Sadrži jako puno vitamina C, vitamina K i folata, čime podržava zdravlje i jača imunološki sistem. Takođe ima antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv štetnih slobodnih radikala u telu.
Peršun je vrlo jednostavan za održavanje i negu.

Čak i početnici u baštovanstvu mogu uzgajati ovu biljku. Tako da, slobodno dodaj na svoj spisak i kreni u razmišljanje kakve nove recepte isprobavaš sa, ovaj put, svežim i organskim peršunom.

Majčina dušica

12. Majcina Dusica
14. Majcina Dusica

Majčina dušica, a često ćeš čuti i naziv timijan. Na latinskom je zovemo Thymus vulgaris.

U pitanju je višegodišnja zeljasta biljka čija je aromatičnost i upotreba u kuhinji i medicini dobro poznata svima nama, a i širom sveta. Njeni mirisni listići su mali, sivo-zeleni, sa sitnim dlačicama. Kada procveta, to je obično svetić ljubičaste ili svetloroze boje.

13. Majcina Dusica
15. Majcina Dusica
16. Majcina Dusica

Ovaj dragoceni začin ima fantastičan ukus i brojna lekovita svojstva. Bogat je antioksidantima, ima antimikrobna svojstva i pomaže kod problema sa disajnim putevima. Još jedna primena je kod pripreme čajeva i eteričnih ulja koja se često upotrebljlavaju u aromaterapiji.

Takodje, kao i peršun, vrlo ćeš je jednostavno uzgajati. Nije zahtevna, a upravo smo prošli koliko široku primenu ima.
Hint: ubaci majčinu dušicu u rernu dok pečeš jelo. Posle ćeš mi zahvaliti. :)

Lavanda

72. Lavanda
71. Lavanda
76. Lavanda

Njeno cenjeno Visočanstvo – LAVANDA!

U latinskom jeziku je zovemo Lavandula. Svima nam je poznata, bar u nekom kontekstu aromaterapije i eteričnih ulja. To je fascinantna i vrlo voljena biljka koju ćeš sa zadovoljstvom uzgajati u saksiji. Njena prepoznatljiva aroma i lepa ljubičasta cvetna klasa čine je idealnom za dodatkom svežine tvojoj bašti ili terasi. Poreklo vodi iz Mediteranskih krajeva, pa sve sledeće što ću navesti ima zapravo jako veze sa njenim poreklom.

Lavanda je višegodišnja biljka koja će tvoj prostor obogatiti, ne samo svojim izgledom, već i prijatnom aromom. Koristi se za aromaterapiju, kulinarstvo i lečenje, čineći je dragocenim dodatkom tvojoj svakodnevici. Još jedna zanimljivost je da je miris lavande prirodni repelent za mnoge insekte, uključujući komarce. Lavandino eterično ulje oslobađa aromu koja odbija ove napasti.

78. Lavanda
79. Lavanda
82. Lavanda
77. Lavanda

Ako želiš da započneš uzgoj lavande u saksiji, prvo će ti trebati dobra saksija sa drenažom, kako bi se izbeglo zadržavanje viška vode oko korenovog sistema. Možeš početi sa kupovinom lavandinog mladog rasada u baštenskim centrima ili uzgajati iz semena. Najbolje je da se sadi u proleće ili rano leto, kad su dani topli.

Lavanda preferira sunčane pozicije i odgovara joj dobro drenirano zemljište. Nakon što je posadiš, zalij je i ostavi na sunčanom mestu kako bi ojačala. Najaromatičniji deo su zapravo cvetići. Nakon što procveta, makaze u ruke i oreži sve cvetne stabljike. Orezivanjem lavande nakon njenog cvetanja ćeš održavati njen kompaktan oblik i podsticati novi rast.

81. Lavanda
73. Lavanda
75. Lavanda
83. Lavanda

Ruzmarin

29. Ruzmarin
27. Ruzmarin
25. Ruzmarin

Kao i prethodne biljke, da se predstavimo i na latinskom – Rosmarinus officinalis. Ova zeljasta biljčica nam dolazi sa Mediterana i donosi osvežavajući miris i ukus u naše kuhinje. Kao i njegova prethodnica, majčina dušica, ruzmarin ima i vrlo široku tradiciju primene u tradicionalnoj medicini i aromaterapiji.

Prepoznaćeš ga po karakterističnim listovima koji su uski, kao iglice, tamnozelene boje. Miris listića je jedinstven – blago citrusni, zemljani i pomalo borovitog karaktera. Kada ga uzgojimo, koristićemo ga za aromatiziranje jela od mesa, ribe, povrća i pečenih hlebova. Daje duboku notu ukusima i mirisnu notu mnogim jelima.

22. Ruzmarin
21. Ruzmarin
18. Ruzmarin
23. Ruzmarin


Pored toga što ćeš ga kuvati, ruzmarin ćeš koristiti i u aroma terapiji za smanjenje stresa i poboljšanje opšteg blagostanja. Kako ti se sad čini ideja da uzgajaš ovu magičnu biljku na svojoj terasi?
Sad i one najbolje vesti. Uzgajanje ruzmarina je stvarno jednostavno. S obzirom da potiče sa Mediterana (kamen, slani vazduh, puno Sunca), ova biljka vrlo otporna i odlično se prilagođava različitim klimatskim uslovima. Možeš je uzgajati u vrtu, zajedno sa svim ostalim biljkama, ili u saksiji.

Origano

Ko je rekao pizza? E sad zamisli da baš tu pizzu koju pečeš ili tu omiljenu pastu dopuniš biljkom koju gajiš na terasi. Ali, prvo, hajde da je upoznamo.

33. Origano
32. Origano
35. Origano


Latinski ga zovemo Origanum vulgare. Pričamo o aromatičnoj biljčici koja je omiljena svim ljubiteljima kuvanja i prirodnih lekova. Dolazi nam iz jedne poštene i dobre porodice metvica.

Origano svi znamo, dugo je kod nas u primeni i zaista smatram da je ovde navedeno malo toga novog što već nije poznato. Ali evo još par detalja. Listići origana imaju prepoznatljivu aromu i pružaju blagi, ali bogat ukus s citrusnim i pikantnim notama.

31. Origano
40. Origano
34. Origano
41. Origano


Pored toga što je ukusan, origano je i bogat korisnim jedinjenjima. Ima snažna antioksidativna svojstva, podržava zdravu probavu i može ublažiti upalne procese.
Kao i prethodnici, svrstala sam ga u uži izbor jer je uzgajanje origana jednostavno, a sama biljka je vrlo otporna i lako se održava u vrtu ili saksiji.

Nana

Čaj od nane? Koktel sa svežom nanom? Listići nane u domaćem sladoledu? Da li da nastavim? I da li postoji neko ko bar jednom nije čuo za ovu zvezdu medju začinskim biljkama? Ipak, želim da podelim nešto više i da vas upoznam. Idemo.

51. Nana
53. Nana
45. Nana


Nana se na latinskom jeziku zove Mentha. U pitanju je aromatična zeljasta biljka iz uvažene porodice metvice i česta u mnogim baštama i kuhinjama širom sveta, a i ti ćeš brzo shvatiti zašto.
Nana se karakteriše osvežavajućom aromom i ukusom koji je prepoznatljiv po lepom kontrastu između svežine i blage slatkoće. To je osnovni razlog zbog kog je tako popularna u pripremi čajeva, koktela, deserta i kao dodatak mnogim jelima.

54. Nana
46. Nana
52. Nana
55. Nana


Osim što je sjajno primenljiva u kulinarstvu, nana ima i mnoge zdravstvene prednosti. Poznata je po svojim svojstvima koja podržavaju varenje, ublažavajući nelagodnosti kao što su nadutost ili gorušica. Takođe ima antioksidativna svojstva koja pomažu u zaštiti tela od štetnih slobodnih radikala. Ja lično obožavam da uberem listić nane i da ga žvaćem. Odlična je za osveženje daha.

49. Nana
48. Nana


Uzgoj, ništa komplikovano niti zahtevno. Objasniću postupak u nastavku. Samo je važno da smisliš gde je prva primena i kako ćeš je konzumirati. Očekujem sa radovanjem fotke tih koktela, čajeva i svega što obogatiš ukusom svoje, sopstveno uzgojene, organske nane. Obećavam da ćeš je obožavati.

Čili papričice

Chili papričice, čije je latinsko ime Capsicum, poznate po svojoj vatrenoj ljutini i raznolikosti sorti, čine omiljen dodatak mnogim jelima svim ljubiteljima ljutih jela. Često ih nazivamo ljutom paprikom ili chili biberom, variraju u intenzitetu ljutine, po boji i obliku. Od blagih sorti poput jalapeño do ekstremno ljutih poput habanera ili ghost papričica, svaka ima svoj karakterističan ukus i upotrebu.

62 Chilli Paprike
59. Chilli Paprike
58. Chilli Paprike


Osim što će dati pikantan ukus jelima, chili papričice su bogate hranjivim materijama i vitaminima. Sadrže vitamin C, A i K, kao i vlakna i različite antioksidante.
Chili papričice se koriste u raznim jelima širom sveta, od meksičkih taco-a do indijskih curry-a. Sveži, sušeni, ili u obliku praha, chili dodaje kompleksnost ukusu hrane. Takođe se često koriste za pripremu ljutih umaka i začina.

57. Chilli Paprike
60. Chilli Paprike


Ako razmišljaš o uzgoju chili papričica, važno je napomenuti da su one izdržljive biljke koje se lako mogu gajiti u vrtu ili na terasi. S obzirom na raznolikost sorti, možeš birati one koje ti najviše odgovaraju, bilo da preferiraš blagu notu pikantnosti ili tražiš pravu vatru. Chili papričice su uzbudljiv i ukusan dodatak tvojim jelima, sa širokim spektrom ljutine i ukusa koji će zadovoljiti tvoj nepce.

Pošto smo se upoznali sa biljkama, imena, poreklo, primenu, sledi onaj deo gde idemo korak po korak do svoje herba bašte. Spremi papir i olovku i pravimo listu šta treba uraditi i kako.

Priprema terase

Verujem da je svako do ovog dela teksta odabrao biljku koju želi na svojoj terasi, a da bismo krenuli u to, važno je pripremiti terasu za njih. Evo nekoliko koraka kojima krećemo u pohod:

Izbor Posuda

Začinsko bilje na tvojoj terasi vani bossa

Treba nam posuda u kojoj ćemo uzgajati svoje začine. Odaberi saksije ili posude koje odgovaraju tvom prostoru i stilu. Plastične, keramičke ili drvene posude su uobičajeni izbori.

Vrlo važno je da posude imaju perforacije (otvore) na dnu za drenažu kako bi se izbeglo zadržavanje suvišne vode u delu korena biljke i u zemlji. Osim što će zagušiti biljku, višak vode u zemlji vodi do truljenja korenovog sistema i na kraju propadanja biljke. To ne želimo.

6. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
10. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
11. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi

Kod odabira posuda, obavezno gledaj da posuda ima i podlogu. To je jedna magična tacna, posudica, koju stavljamo ispod saksije i ona štiti površinu na kojoj se posuda sa biljkama nalazi. Takođe pomaže i u očuvanju visokog stepena vlažnosti vazduha u vrelim letnjim danima.

Kupovina sadnog materijala začinskog bilja
Gde da krenem u kupovinu za sadni material, iliti biljke?

Moja preporuka za kupovinu i gde da kreneš sa nabavkom su sledeće opcije:

  1. Baštenski centri i prodavnice: Baštenski centri, vrtni centri i prodavnice za uređenje vrta obično nude širok izbor semenki, sadnica i potrebne opreme za sadnju i setvu začinskog bilja.
  2. Veleprodaje: Možeš pronaći i kupiti materijal za sadnju i setvu začinskog bilja kod različitih veleprodavaca koji se bave prodajom poljoprivrednih proizvoda i opreme.
  3. Lokalne pijace i poljoprivredni sajmovi: Na lokalnim pijacama i poljoprivrednim sajmovima često se nude seme i sadnice začinskog bilja.
  4. Samostalno uzgojeno bilje: Takođe postoji opcija da kupiš gotove biljke začinskog bilja u saksijama ili posudama u cvećarama, prodavnicama sa biljkama ili od lokalnih uzgajivača. Ovu opciju ti ne bih preporučila kao prioritet iz prostog razloga što niko ne može pouzdano da ti kaže u kakvim je uslovima biljka do tad živela i to povlači rizik da li ćeš ti moći da joj pružiš slične ili iste uslove daljeg rasta i razvoja. Često je ovo razlog zašto nove biljke, koje kupiš I doneseš kući, kratko žive i uginu.
  5. Online prodavnice: Postoje mnoge online prodavnice koje prodaju seme i sadnice začinskog bilja. Javi mi se za konkretne preporuke. Biće mi više nego drago da dam upute i savete.

Pre kupovine, bilo bi dobro da se po prethodnom tekstu ili u konsultaciji sa mnom, upoznaš sa potrebama i uslovima za uzgoj određenih začinskih biljaka kako bi osigurali njihov uspeh u tvom vrtu ili na terasi. Takođe, obrati posebnu pažnju na specifičnosti svake vrste začinskog bilja, kao što su potrebe za svetlom, vodom i temperaturom, kako bi odabrali biljke koje će se najbolje prilagoditi tvom okruženju.

Svetlost

Većina začinskog bilja, kako smo naučili do sad vodi poreklo iz Mediteranskih krajeva, a samim tim voli puno sunca. Odaberi mesto na terasi koje dobija najmanje 6 – 8 sati sunčeve svetlosti dnevno. Ako nemaš dovoljno sunčeve svetlosti, razmisli o postavljanju veštačkog osvetljenja. Potrebe biljaka su nešto što je neprikosnoveno, i ako se ne ispune ti uslovi koje traži, ma koliko prilagodljiva bila, neće uspeti da preživi.

Sadnja i Setva
Kada je terasa spremna, odnosno odabrali smo mesto i posudu za biljku, vreme je za sadnju ili setvu tvojih biljaka. Postupak zavisi od toga da li ćete koristiti seme ili kupiti već postojeće biljke.
1. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
13. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
Evo kako to da uradiš:
  • Setva Semena. Ako se odlučiš na korištenje semena, prati uputstva na pakovanju za svaku vrstu biljke. Generalno, seme treba posuti po površini zemlje u saksiji, prekriti tankim slojem zemlje i dobro zaliti.
  • Presadjivanje Biljaka. Ako kupuješ već odrasle biljke, pažljivo ih izvadi iz saksija u kojima su kupljene i presadi ih u svoje saksije. Pazi da ne oštetiš korenje. Postupak je sledeći:
    • Posipamo drenažni sloj (kamenčići, krupnija granulacija),
    • Posipamo sloj zemlje,
    • Biljku sa korenovim sistemom, a poželjno je i sa zemljom u kojoj je kupljena, postavimo na prethodno nasuti sloj zemlje, do visine ivica posude,
    • Centriramo i dosipamo po rubovima supstrat do zapunjavanja,
    • Blagim pritiskom pritisnemo zemlju po površini, da bismo uspostavili kontakt stare i nove zemlje i da se izbiju vazdušni džepovi,
    • Blago i minimalno povučemo celu biljku ka gore, za završno povezivanje korenovog sistema sa novim supstratom.
Razmak Između Biljaka
2. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
8. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi

Ukoliko planiraš da sadiš više biljaka u jednu posudu, obrati pažnju na razmak između biljaka. Svaka biljka treba imati dovoljno prostora za rast. Ovo zavisi od vrste biljke, pa bih predložila da me kontaktiraš za specifičnu vrstu koju planiraš da uzgajaš, da ti dam informaciju o specifičnim zahtevima za razmak.
Sada, kada smo zasadili biljke, nastupa nega i održavanje.

Šta je potrebno da bi nam biljke dale svoj maksimum i rasle zdrave i srećne?

Prihrana i Održavanje

Začinsko bilje, iako jednostavno za uzgoj, zahteva odgovarajuću negu kako bi uspešno raslo. Ključni koraci uključuju zalivanje, prihranu i održavanje.

  1. Zalivanje. Veoma je važno pravilno zalivati svoje biljke. Biljke u saksijama obično zahtevaju češće zalivanje od onih posađenih u vrtu. Održavaj zemlju vlažnom, ali ne preteruj, jer previše vode može izazvati truljenje korena. Jednostavna metoda za proveru vlažnosti zemljišta je da blago pritisneš prstom površinu zemlje. Znaćeš da prepoznaš da li biljci treba dodati vode ili je sve pod kontrolom.
  2. Prihrana. Osim Sunca i vode, našim biljkama treba i dodatna hrana, odnosno prihrana. Kako bi biljke ostale zdrave i razvijale se, koristi organska ili tečna đubriva. Prati uputstva na ambalaži kako bi odabrali pravo đubrivo za svoje biljke.
  3. Štetočine i Bolesti. Ovde se vraćam na analogiju sa ljudima. Kako se mi susrećemo sa bolestima, tako je i kod biljaka. I onaj princip – bolje sprečiti, nego lečiti, takodje primenjujemo na svom zažinskom bilju. Redovno pregledaj svoje biljke da bi uočili znakove štetočina ili bolesti. Pravovremeno reagovanje je ključno kako bi sačuvali svoje biljke.

Neke začinske biljke, poput bosiljka, odbijaju insekte svojim prirodnim mirisima. Zato predlažem kombinovati i grupisati više različitih vrsta u istom prostoru, ili posudi.

Upotreba u ishrani

Ok, učinili smo sve da biljčice smestimo, negujemo i uzgojimo. Sada onaj ukusniji deo. Kada tvoje biljke počnu da rastu i bujaju, nastupa trenutak da ih upotrebiš u svojoj kuhinji. Ovo nam je krajnji cilj, zar ne?

Dajem 5 načina kako možeš koristiti svoje domaće začinsko bilje. Ovo je samo ideje radi, kreativnost nema granice, pa imš svu slobodu da upotrebiš biljke, kako god želiš.

  • Sveže u salatama: Dodaj sveže listove bosiljka, peršuna ili nane u svoje salate. To će im dati osvežavajući ukus.
  • Kuvanje: Začinsko bilje možeš da koristiš u kuvanju, kako bi se poboljšao ukus jela. Dodaj majčinu dušicu u pileći gulaš, ruzmarin u pečeni krompir ili origano u pastu.
  • Čajevi i napici: Ok, znam da ima dosta ljudi koji ne vole i ne piju čaj. Ali ova ideja se odnosi na one koji uživaju da uz šolju toplog čaja odmaraju ili se druže sa dragim ljudima. Tako, osušeno začinsko bilje, poput nane ili majčine dušice, možeš koristiti za pravljenje ukusnih čajeva i napitaka.
  • Dekoracija jela: Upotrebi listiće peršuna ili majčine dušice kao dekoraciju na tvojim jelima da bi ih učinili vizuelno privlačnijim.
  • Domaći umak: Napravi domaće umake ili dresinge sa začinskim biljem kako bi obogatili ukus jela.
17. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
15. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi
16. Zacinsko Bilje Na Tvojoj Terasi

Sledeći nivo – napredni saveti

Za sve vas koji volite izazove i izlazak iz zone komfora, delim ideje i predloge šta još tu može da se uradi i unapredi sopstvena proizvodnja i uzgo zašinskog bilja. Evo 4 saveta:
  1. Hidroponski sistemi: Razmisli o upotrebi hidroponskih sistema za gajenje biljaka na terasi. Ovi sistemi omogućavaju optimalno upravljanje vodom i hranjivim materijama. Ideja je za sve one koji žele inovaciju i žele na nekonvencionalan način uzgajati svoje biljčice. Oko ovog dela sam i više nego rada da pomognem, u smislu tehnologije sadnje, gde kupiti materijal, kako instalirati ceo sistem u svoj životni prostor. Čekam tvoj kontakt.
  2. Začinske mešavine: Napravi svoje začinske mešavine koristeći domaće suvo začinsko bilje. Na primer, možeš napraviti svoju mešavinu italijanskih začina sa origanom, bosiljkom i ruzmarinom.
  3. Sakupljanje semena: Kada vaše biljke procvetaju i razviju seme, sakupi seme kako bi ga mogli ponovo zasejati sledeće sezone. Ko je rekao samoodrživost?
  4. Kompostiranje: Radi zaokruživanja našeg ekološki osveštenog uzgoja biljaka, okrećemo se upotrebi prirodnih djubriva, u tom smislu komposta. Koristi kompost kako bi poboljšali kvalitet zemlje u saksijama i osigurali optimalnu ishranu za tvoje biljke.
70. Hidroponski Uzgoj
69. Hidroponski Uzgoj
67. Hidroponski Uzgoj
66. Hidroponski Uzgoj

Zaključak

Gajenje začinskog bilja na terasi je divan način da se povežeš sa prirodom, unaprediš svoju ishranu i dodaš lični pečat svojim jelima. Uzgoj začinskog bilja je hobi i zanimacija koja će ti omogućiti da stvoriš sopstvenu malu oazu svežeg i ukusnog bilja.

Želim ti od srca da kreneš u ovaj pohod i započneš svoju začinsku baštu. A ova terapeutska aktivnost da ti donese radost i zadovoljstvo. Gajenje začinskog bilja na terasi nije samo o ishrani, već i o stvaranju prostora gde možete da se opustite i budete jedno s prirodom.

Hvala ti što si došao-la do kraja ovog teksta i što si posvetio-la svoje vreme ovom članku. Još jednom, srećno s gajenjem začinskog bilja na tvojoj terasi!

Ukoliko imaš dodatnih pitanja, nešto nije baš do kraja objašnjeno ili jednostavno želiš sa svima nama da podeliš svoju novu, malu bašticu – javi se! Slike, komentari, utisci, konsultacije – piši!

Najljepši pozdrav!

Tvoja Vani Bossa