Kontekst i inspiracija
Sa zahtevom za projekat obratio mi se klijent koji uživa da provodi svoje slobodno vreme na Fruškoj Gori, gde pronalazi oazu mira. Cilj projekta bio je stvaranje udobnog i funkcionalnog prostora koji će odgovarati njegovim potrebama, uz poseban naglasak na uklapanje objekta u okolinu. Inspiracija za projekat potekla je iz želje da se stvori oaza mira i opuštanja u prirodi, koristeći prirodne materijale i zelenilo kako bi se postigla opuštajuća atmosfera.
Oblikovanje zelene površine je bilo podeljeno u više etapa. Zahtev klijenta je bio da se prostor organizuje u celine, da bi se u kasnijim fazama izvodjenje tako moglo i sprovoditi. Najvažnija zona za klijenta je bila terasa, na koju se pruža pogled iz dnevne sobe, sa panel prozorima. Dizajn terase obuhvatio je sadnju aromatičnih cvetnih biljaka, koje će svojim cvetnjem i mirisima klijentu otvoriti novu dimeziju u korištenju prostora. Uz to, mala terasa koja je nešto višeg nivoa, otvara mogućnost da se maksimalno iskoristi dostupna površina. Posebna pažnja posvećena je vizurama u prostoru, da bi se pogledom na novoprojektovane zelene površine pružio utisak pripadnosti okolini.
Cilj je bio stvoriti udoban i funkcionalan prostor koji održava estetski privlačan izgled okućnice, odgovarajući potrebama odraslih osoba sa decom na Fruškoj gori. Takodje je poseban akcenat stavljen na održavanje biljaka, gde sam koristila tačno određenu paletu boja i biljaka koje daju dinamiku prostoru i zahtevaju minimalno održavanje.
Izazov
Prilikom projektovanja okućnice objekta na Fruškoj Gori, naišla sam na nekoliko izazova. Prvi izazov bio je optimizacija ograničenog prostora, kako bi se stvorilo dovoljno mesta za sve članove porodice i njihove aktivnosti. Drugi izazov je bio obezbeđivanje adekvatne zaštite privatnosti, koristeći materijale koji su izdržljivi, a pritom estetski privlačni. Treći izazov je bio izbor biljaka koje će uspevati u prirodnom okruženju Fruške Gore, uzimajući u obzir i celodnevnu svetlost, a koje su istovremeno bezbedne za korisnike prostora. Integracija cvetnih vrsta adekvatnih za ovo podneblje i kompozicija niskog drveća, a sve sa niskim zahtevima za održavanje, bila je ključna, ali izazovna zbog malog prostora oko vikendice. Još jedan izazov bio je usklađivanje različitih stilskih preferencija klijenta u jedinstven i harmoničan dizajn, u slobodnom pejzažnom stilu. Konačno, izbor materijala i biljaka koji su ekološki održivi i laki za održavanje predstavljao je dodatni sloj kompleksnosti.
Rešenje
Projektno rešenje za okućnicu na Fruškoj Gori spaja funkcionalnost, estetiku i prirodne elemente, odgovarajući specifičnim potrebama klijenta. Terasa, kao centralni deo, nudi panoramski pogled iz dnevne sobe i prostor za opuštanje uz mirisne cvetove, istovremeno osiguravajući privatnost. Dodatna manja terasa pruža više mogućnosti korišćenja prostora.
Biljke i drveće su pažljivo odabrani da odgovaraju prirodnom okruženju i minimalnim zahtevima za održavanje. Kompozicije su usklađene sa različitim stilskim preferencijama klijenta, stvarajući harmoničan pejzaž.
Upotreba ekološki održivih materijala osigurava dugotrajnost i estetsku privlačnost, prirodno se uklapajući u okolinu. Projekt ostvaruje udoban i funkcionalan prostor, prilagođen potrebama odraslih i dece, nudeći oazu mira i opuštanja u prirodi Fruške Gore.