7 BILJAKA KOJE DONOSE BOJE I RADOST U TVOJ STAN
Zamisli magični prizor: napolju sve pokriva sneg, a ti uživaš u mirisu svežeg cveća koje je u punom cvetanju u zimskim danima. Da, tako sam napisala – cveće koje unosi boje i radost i kad je termometar u minusu. Uprkos hladnoći, zima može biti vreme iznenađenja, a ovim tekstom te pozivam da otkriješ taj tajni svet zimskog cveća.
U ovom tekstu, spremila sam za tebe dosta zanimljivih činjenica o divnim vrstama cveća koje cvetaju tokom zimskih meseci. Ovo nije samo vodič kroz vrste cveća, to je poziv na avanturu u svet zimske botanike. Zajedno ćemo istražiti kako ove nežne lepotice preživljavaju i cvetaju u hladnijim danima, donoseći toplinu u naše domove.
Da li si spreman-na da se upustiš u ovo zimsko cvećarsko čudo? Onda, zagrej ruke oko šolje omiljenog napitka, zavali se negde udobno, i zajedno ćemo kroz ovu hladnu sezonu prodefilovati uz osvežavajuće boje i mirise koje nam daruje zimsko cveće. Sada kada smo zajedno zakoračili u zimsku baštu, dozvoli da ti otkrijem tajnu koja se krije iza cvetova koji hrabro šire svoje latica čak i kad je napolju hladno kao na polarnom krugu. Pa, krenimo zajedno u ovu zimsku šetnju među cvećem koje odoleva zimskom snegu i kiši.
1. Amarilis (Amaryllis)
Amaryllis, poznat i kao Amarilis, je prelepa i elegantna sobna biljka koja donosi prefinjeni pečat svakom domu. Ova zimzelena lepotica postala je popularan izbor zbog svoje izuzetne lepote i lakoće održavanja.
Amaryllis procveta tokom zimskih meseci, često zadržavajući svoje raskošne cvetove od decembra do aprila. Njegovi krupni cvetovi dolaze u različitim bojama, uključujući crvenu, belu, roze, narandžastu i ljubičastu, pružajući mnogo izbora koje možeš prilagoditi svojem enterijeru.
Održavanje Amaryllis-a je vrlo jednostavno. Postavi ga na svetlo mesto, ali izbegavaj direktnu sunčevu svetlost. Tlo treba biti dobro drenirano, a biljku možeš zalivati umereno, održavajući tlo vlažnim tokom perioda cvetanja. Nakon završetka sezone cvetanja, možeš je presaditi u svežu zemlju i nastaviti sa standardnim održavanjem. Nakon što prođe sezona cvetanja, možeš produžiti život Amaryllis-a održavanjem zelenih listova. Nastavi sa umerenim zalivanjem i izbegavaj prekomerno vlaženje zemlje. Kada listovi počnu venuti, prenesi biljku na hladnije i tamnije mesto tokom mirovanja.
Prihranjivanje Amaryllis-a se obavlja tokom perioda rasta, pre i tokom cvetanja. Koristi tečno đubrivo bogato fosforom i kalijumom, razređeno prema uputstvima na pakovanju. Primenjuj đubrivo svake 2 do 4 nedelje kako bi se podstakao bujan rast i bogato cvetanje.
Amaryllis možeš kupiti u lokalnim cvećarama, baštenskim centrima ili online prodavnicama specijalizovanim za cveće. Prilikom kupovine, biraj lukovice koje su čvrste, bez oštećenja i sa zdravim izdancima.
2. Kalanhoa (Kalanchoe)
Kalanchoe, poznata po svojim sitnim, buketnim cvetovima i jednostavnom održavanju, predstavlja izvrsno dodatno osveženje za tvoj dom, posebno tokom zimskih meseci. Cvetovi Kalanhoe cvetaju u različitim jarkim bojama, uključujući crvenu, roze, narandžastu i belu, unoseći vedrinu u tvoj prostor.
Ova biljka je prilično otporna i zahteva minimalno održavanje. Najbolje uspeva na svetlom mestu, ali izbegavaj direktnu sunčevu svetlost koja može oštetiti lišće. Kalanhoa preferira umereno zalivanje; dovoljno je zaliti je kada je gornji sloj zemlje suv na dodir.
Kada cvetovi Kalanchoe uvenu, nije vreme da se rastaneš s njom. Ova izdržljiva biljka može procvetati ponovo ako joj pružiš odgovarajuće uslove. Odmah nakon cvetanja, smanji zalivanje i stavi je na hladnije mesto (oko 10-15 stepeni Celzijusa) na nekoliko nedelja. Zatim, vrati je u toplije okruženje i postepeno povećavaj zalivanje kako bi se stimulisalo ponovno cvetanje.
Ukoliko želiš dodatno ojačati rast Kalanchoe, možeš je prihranjivati tečnim đubrivom koje je pogodno za sobne biljke jednom mesečno tokom proleća i leta. Prati uputstva na pakovanju kako bi obezbedio-la pravilnu dozu.
Kalanhou možeš kupiti u lokalnim cvećarama ili vrtnim centrima, a izbor boja i veličina omogućava ti da pronađeš savršenu biljku koja će doprineti prazničnom ugođaju u tvom domu tokom zimskih meseci.
3. Orhideja (Orchidaceae)
Sada sledi kratak opis moje najomiljenije cvetne biljke. Da, u pitanju je Orhideja. Ja ih lično obožavam zbog njihove sofisticiranosti, nežnosti, a u isto vreme te njihove otpornosti. Interesantan podatak je da Orhideje potiču iz prašuma. Rastu u “džepovima” stabala i imaju vazdušno korenje. Zaista sam posebno naklonjena ovim biljkama i jako mi je žao što ih prati glas da su zahtevne za održavanje i komplikovane za uzgoj. Iz tog razloga, nastavi da čitaš i videćeš da orhideje nemaju mnogo drugačije potrebe od ostalih biljaka. Samo ih je važno razumeti.
Kao što sam navela, orhideje, poznate po svojoj egzotičnoj lepoti, predstavljaju elegantan i sofisticiran dodatak svakom domu. Često cvetaju zimi, dodajući notu boja i elegancije u hladne dane. Jedna od najpopularnijih vrsta orhideja koja se često gaji kao kućna biljka je Phalaenopsis, poznata i kao falenopsis.
Ove prelepe biljke karakteriše duga i graciozana cvetna stabljika sa cvetovima različitih boja, poput belih, roze, ljubičastih i crvenih. Cvetovi orhideje mogu trajati nekoliko nedelja do nekoliko meseci, pružajući dugotrajno uživanje u njihovom spektakularnom prikazu.
Za održavanje orhideje potrebno je obezbediti pravilnu negu. Orhideje vole difuznu svetlost, izbegavajući direktno sunce. Preporučujem da ih postaviš blizu prozora, ali tako da nisu izložene direktnim sunčevim zracima. Kada je u pitanju zalivanje, orhideje preferiraju umereno vlažno zemljište. Važno je dopustiti da se gornji sloj zemlje osuši pre nego što ponovo zaliješ biljku.
Orhideje se najčešće gaje u specijalnom supstratu za orhideje, koji pruža dobru drenažu i omogućava dovoljno vazduha korenju. Zapravo je u pitanju mlevena kora drveta. Tako se imitiraju uslovi njenog prirodnog staništa. Prihrana orhideja vrši se specifičnim đubrivom za orhideje, prilagođenim njihovim potrebama. Preporučuje se prihranjivanje tokom perioda rasta, a posebna pažnja treba se posvetiti smanjenju đubrenja tokom perioda mirovanja.
Kada orhideja procveta, važno je da održavaš stabljiku nakon što cvetovi otpadnu. Pravilnim orezivanjem možeš podstaknuti ponovno cvetanje. Orhideje takođe zahtevaju određenu vlagu u prostoru, što se može postići postavljanjem posude s vodom ili korišćenjem ovlaživača vazduha u blizini biljke.
Orhideje su dostupne u brojnim cvećarama i vrtnim centrima, a preporučujem da odabereš zdrave biljke s jakim zelenim lišćem i bez oštećenja. Ove egzotične lepotice ne samo da dodaju sofisticiranu atmosferu u tvoj dom već i pružaju zadovoljstvo posmatranja svog spektakularnog cvetanja. Uz pravilnu brigu, orhideje će postati trajni i omiljeni deo tvoje zimske oaze.
4. Ciklama (Cyclamen persicum)
Ciklama je šarmantna i elegantna biljka koja donosi veselje u atmosferu svakog doma. Ova prelepa biljka karakteriše se cvetovima u različitim nijansama, od nežnih roze i ljubičastih do intenzivnih crvenih i belih tonova. Cvetovi ciklame cvetaju tokom zime, čineći je savršenim dodatkom za prazničnu dekoraciju.
Što se tiče održavanja, ciklama preferira svetlo mesto, ali bez direktnog sunčevog svetla. Trebalo bi da je postaviš na prozorsku dasku ili u prostoriju sa difuznom svetlošću. Kada je reč o zalivanju, važno je da održavaš vlažnost zemlje, ali izbegavaj prekomerno zalivanje kako koren ne bi istrunuo. Preporučujem da se zaliva sa donje strane kako bi se izbeglo vlaženje listova.
Kada ciklama završi sa cvetanjem, možeš je smestiti na mesto sa manje svetla i obavezno smanjiti zalivanje. U periodu mirovanja, kada biljka ne cveta, važno je da zemlju održavaš blago vlažnom. Ponekad će ciklama gubiti lišće tokom ovog perioda, ali to je normalno i deo ciklusa rasta.
Ciklamu ne treba dodatno da prihranjuješ tokom perioda cvetanja. Međutim, možeš je blago prihraniti tečnim đubrivom visokim fosforom nakon završetka sezone cvetanja kako bi se podstakli rast i razvoj.
Ciklama se može naći u rasponu boja i veličina, prilagođavajući se svakom prostoru. Ova biljka je dostupna u lokalnim cvećarama i vrtnim centrima, a prilikom odabira trebalo bi da obratiš pažnju na zdravo lišće i bogate boje cvetova.
Iako je prelepa i daje nam radost tokom zimskih meseci svojim jarkim cvetovima, imam jednu važnu napomenu vezano za ovu zimsku lepoticu. Delovi ciklame su otrovni i mogu biti potencijalno opasni ukoliko se konzumiraju. Više o tome sam pisala u ovom članku, pa te molim da se unapred informišeš o svemu što ova predivna biljka jeste.
5. Rododendron ili Azalea (Rhododendron):
Azalea, predivna cvetna biljka, predstavlja elegantan dodatak tvom domu kada se gaji u saksiji. Ova grmolika biljka osvaja svojim bogatim cvetovima i sjajnim zelenim lišćem. Azalea generalno cveta u proleće ili rano leto, ali postoji vrsta azalea koja može cvetati i zimi, poznata kao „zimska azalea“ (Rhododendron simsii). Ova vrsta je često gajena kao sobna biljka, a njen period cvetanja može se produžiti i u zatvorenom prostoru.
Zimska azalea je popularna zbog svojih bogatih i šarenih cvetova, a ako je pravilno neguješ, može pružiti prelepo cvetanje tokom zimskih meseci. Međutim, važno je da imaš na umu da ova vrsta azalea zahteva određene uslove kako bi cvetala tokom zime u zatvorenom prostoru.
Evo nekoliko ključnih stvari koje treba uzeti u obzir ako želiš da tvoja azalea cveta zimi.
Azalea voli svetlost, ali izbegavaj direktnu sunčevu svetlost. Postavi je na prozorsku dasku gde će dobiti indirektnu svetlost tokom dana. Svetlost je važna za podsticanje cvetanja. Održavaj umjereno toplu temperaturu u prostoriji gde se nalazi azalea. Idealna temperatura za većinu azalea tokom zime je između 10-15 stepeni Celzijusa.
Azalee vole vlažnu sredinu. Održavaj odgovarajuću vlažnost zraka oko biljke, posebno ako je prostor gde živi azalea suv. Prskanje vodom oko biljke ili korišćenje ovlaživača vazduha može pomoći u stvaranju povoljne sredine. Što se tiče zalivanja, Azalea preferira vlažan supstrat, ali nije ljubitelj preterano mokrog tla. Prati stanje zemlje i zalivaj kada vrh zemlje postane suv na dodir, ali izbegavaj da dozvoliš da saksija stoji u vodi. Kada zalivaš, koristi mekanu vodu kako bi se izbeglo nagomilavanje soli u zemlji, što može naštetiti biljci.
Ako želiš produžiti životni vek azalee i podstaknuti novo cvetanje, omogući joj fazu odmora. Smanji zalivanje, ali ne dozvoli da se zemlja potpuno osuši.
Azalea se može nabaviti u specijalizovanim cvećarama ili prodavnicama za opremu i održavanje bašti. Ako želiš da podržiš lokalne rasadnike, proveri dostupnost Azalee u tvojoj blizini. Ova prelepa biljka će sigurno uneti svežinu i boju u tvoj dom. Uživaj u njenom cvetnom sjaju i pažljivoj nezi.
6. Božićna zvezda (Poinsettia – Euphorbia pulcherrima)
Božićna zvezda (Poinsettia) je poput glamuroznog dodatka tvom domu tokom zimskih praznika. Zamisli je kao pravu zvezdu koja unosi praznični duh svojom crvenom raskoši. Ova biljka, koja potiče iz Meksika, postaje pravi hit u tvojoj sobi tokom hladnih meseci.
Njene prednosti su neosporne – ne samo da imaš prirodni ukras u svom domu, već i sjajno rešenje za praznično dekorisanje. Ono što mnogi ne znaju je da njeni „cvetovi“ zapravo nisu pravi cvetovi, već crveni listovi koji stvaraju tu spektakularnu pojavu. To je poput malog čuda koje možeš imati u svom domu.
Božićna zvezda sija svojom crvenom lepotom tokom kasne jeseni i cele zimske sezone. Da bi ostala u punom sjaju, treba joj odgovarajuća nega. Postavi je na mesto gde će dobiti dnevnu svetlost, ali izbegavaj direktno sunce. Tako ćeš sačuvati njen glamurozni izgled.
Što se tiče temperature, njoj odgovara blaga klima. Održavaj sobu gde je smeštena Božićna zvezda između 15-20 stepeni Celzijusa.
Zalivanje je ključno, ali nemoj preterivati. Kada primetiš da je površinski sloj zemlje suv na dodir, daj joj malo vode. Ali pazi, nema zadržavanja u vodi! Upotreba meke vode za zalivanje će dodatno poboljšati njen izgled.
Božićna zvezda će tvoj dom pretvoriti u pravo malo čudo tokom praznika. Uživaj u njenom blistavom sjaju i daj joj malo pažnje kako bi ostala u punom cvatu tokom cele zimske sezone. To je tvoj tajni saveznik u pravljenju praznične atmosfere koja će oduševiti sve tvoje goste! Ako želiš ovu prazničnu zvezdu u svom domu, potraži je u lokalnim cvećarama, rasadnicima ili specijalizovanim prodavnicama. Podrži lokalne rasadnike i osiguraj sebi vrhunsku biljku.
7. Jasmin (Jasminum)
Jasmin (Jasminum), čarobna biljka koja očarava svojim mirisom, donosi prolećnu svežinu čak i u najhladnijim danima zime. Ova prelepa cvetna biljka ima posebnu čar kada je gajijš u saksiji tokom zimske sezone, pružajući ti ne samo estetsko uživanje već i mirisnu simfoniju koja osvežava tvoj dom. Prati me, dok ti predstavljam čaroliju zimskog jasmina.
Jasmin koji cveta zimi, poput pravog čarobnjaka, svoje najlepše cvetove otkriva tokom hladnih meseci, unoseći toplinu i mirisnu raskoš u tvoj dom. Ovaj varijetet jasmina često je posebno prilagođen uslovima zatvorenog prostora, pružajući ti mogućnost da uživaš u njegovim čarima i tokom zimske hladnoće.
Period cvetanja ovog posebnog jasmina često se dešava od sredine zime pa sve do rane proleća, čineći ga jedinstvenim u svetu sobnih biljaka. Njegovi beli cvetovi, poput snežnih pahulja, izbijaju iz zimzelene zavese lišća, stvarajući očaravajući kontrast koji će ti ulepšati tmurne zimske dane.
Da bi ova magija zimskog jasmina bila u punom sjaju, briga o njemu zahteva posebne korake. Jasmin voli svetlost, ali izbegavaj direktnu sunčevu svetlost, postavljajući ga na prozorsku dasku gde će uživati u indirektnom svetlu tokom dana. Održavaj umereno toplu temperaturu, idealnu za većinu jasmina tokom zime, između 15-20 stepeni Celzijusa.
Vlažnost vazduha igra ključnu ulogu u uspešnom uzgoju zimskog jasmina. Održavaj odgovarajuću vlažnost oko biljke, posebno ako je vazduh u tvom domu suv zbog grejanja. Periodično prskanje biljke ili korišćenje ovlaživača vazduha pomoći će ti da stvoriš optimalne uslove za rast. Zalivanje ovog čarobnog jasmina treba biti pažljivo izbalansirano. Održavaj umereno vlažan supstrat, zalivajući kada gornji sloj zemlje postane suv na dodir, ali izbegavajući preterano natapanje. Jasmin će ti biti zahvalan za ovu pažljivu negu.
Za nabavku zimskog jasmina, poseti specijalizovane cvećare, rasadnike ili prodavnice za baštensku opremu. Podrži lokalne rasadnike kako bi pronašao-la zdrave i kvalitetne primerke ove posebne biljke koja će uneti svežinu i oduševljenje u tvoj dom tokom hladnih meseci. Uživaj u mirisu i lepoti zimskog jasmina, stvarajući topao i ugodan ambijent koji će te pratiti kroz čarobnu zimsku sezonu.
I da zaključimo
Nadam se da ti se dopao mali vodič kroz čarobni svet zimskih cvetova. Zima može biti hladna, ali tvoj dom zaslužuje toplinu i boje koje samo biljke koje cvetaju zimi mogu doneti. A sada, dozvoli mi da podelim sa tobom još par reči za kraj, jer zaista želim da tvoj dom zablista u zimskom sjaju. Hajde da ovu zimu pamtimo po tome što si uneo-la malu promenu u svoj prostor i obogatio-la je za još jednog prelepog člana – novu biljčicu.
Zastani sada na trenutak i zamisli kako bi tvoj prostor izgledao kada bi bio ukrašen belim cvetovima jasmina ili vatrenim crvenim listovima Božićne zvezde. To je kao prizor iz bajke, zar ne? I najbolje od svega, možeš to postići uz samo jednu posetu lokalnoj cvećari.
Sada, pozivam te da ne samo da razmisliš o ovim prelepim zimskim saputnicima, već da ih zaista dovedeš u svoj dom. Deli fotografije svojih biljaka na društvenim mrežama koristeći hashtagove #vanibossa i #vanibossadesigns. Želim da vidim kako tvoj dom oživljava s ovim čarobnim dodacima.
Unapred sam jako zahvalna ako osetiš potrebu da podeliš svoje iskustvo, pitaš nešto o održavanju ili jednostavno želiš razgovarati o biljkama koje cvetaju zimi, slobodno me kontaktiraj.
Hvala ti što si odvojio-la vreme da zajedno istražimo ove divne biljke. Neka tvoj dom zasija u zimskom sjaju, a tvoje biljke neka budu zvezde koje ga osvetljavaju. Radujem se tvojim fotografijama i porukama.
Do sledećeg istraživanja i čitanja i neka tvoj dom bude ispunjen ljubavlju i zelenim čarolijama!
Bojana